Önalım Hakkı Nedir?

Hisseli tapusu olan mülkiyetlerde, hissedarlardan birisi kendi payını satmak istediği takdirde diğer hissedarlar için önalım hakkı bulunuyor.

Önalım Öncelikli Satın Alma Hakkı Nedir?

Tapusu hisseli olan taşınmazlarda söz konusu olan öncelikle satın alma hakkı, hissedarlardan birisinin kendisine ait olan payın tamamını ya da bir kısmını satmak istemesi durumunda diğer hissedarların, hissedar olmayan kişilere karşı avantajı olarak tanımlanıyor.

Öncelikle satın alma hakkını kullanmak için, alıcıya karşı dava açılıyor. Öncelikle satın alma hakkına sahip olan hissedarın, payın tescili kararının verilmesinden önce hakim tarafından belirlenmiş olan süre içerisinde, hakim tarafından belirlenmiş olan yere satış bedeli ve alıcıya düşen tapu giderlerini nakden yatırması gerekiyor.

Öncelikle Satın Alma Hakkını Kullanma Süresi

Paylı mülkiyete konu olan bir taşınmazın, hissedar olmayana satılmasının sonrasında, mevcut hissedarlar satış işleminden sonra öncelikle satın alma haklarını kullanmak suretiyle dava açabiliyorlar. Dava süresi gayrimenkul satışından sonra bildirim yapılmamış ise taşınmazın edinildiği tarih itibarı ile 2 sene,  gayrimenkul satışından sonra noter aracılığı ile yeni malikin mevcut gayrimenkul maliklerine bildirim yapması durumunda ise 3 aydır. Eğer gayrimenkul satışı takas ile yapılmışsa, hissedarlar öncelikle satın alma haklarını kullanamazlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz