Onaylanmış Konut Kredisi Nasıl İptal Edilir?

Ev satın almak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettikleri yöntemlerden biride konut kredisi kullanarak ev satın alma yöntemidir. Bankalardan uzun vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişiler farklı sebeplere bağlı olarak başvuruda bulundukları krediden vazgeçme hakkına sahip oluyor. Peki, onaylanmış konut kredisi nasıl iptal edilir?

Onaylanmış Konut Kredisi İptali Nasıl Yapılır?

Konut kredisi başvuru formu dolduran ve yapılan değerlendirmeler sonucunda kredisi onaylanan kişilerin bu krediden vazgeçme hakkı bulunmaktadır. Konut kredisinden cayma hakkı olarak ta bilinen bu hakkı kullanmak isteyen kişilerin belirli şartları taşımaları durumunda cezasız olarak bu hakkı kullanmaları mümkündür. Örneğin konut kredisi sözleşmesi imzalamasına rağmen tapu dairesinde tapu devir işlemleri yapılırken yaşanan sorunlar nedeniyle satış işlemi iptal edilen kişiler hiçbir ceza ödemeden konut kredisi iptali işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Konut Kredisinden Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi iptali için aranılan tek şart paranın yattığı hesabın hiç kullanılmamış olması olarak öne çıkıyor. Yani paraya hiç dokunmadıysanız konut kredisini iptal etmek için bankaya 15 gün içerisinde başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Banka kredi başvurunuzu iptal eder ve yapılan masrafları müşterisinden tahsil etme hakkını kullanır. Konut kredisi ekspertiz ücreti iade edilmeyen konut kredisi masrafları arasında yer almaktadır. Buna ek olarak banka bu süreçte yapmış olduğu masraflar için de müşterisinde para isteme hakkına sahiptir ve imzalanan kredi sözleşmesinde yer alan tüm masraflar talep edilebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz