Öncü Deprem Nedir Kısaca, Artçı Deprem Nedir?

 

Türkiye’de pek çok yerleşim bölgesi birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer almakta olup hala pek çok aktif fay hattı bulunmaktadır. Fay hatlarının hareket etmesi ile beraber depremler yaşanmakta olup bazı depremler öncü bazı depremler ise artçı depremler kategorisine girmektedir. Peki, öncü deprem nedir kısaca, artçı deprem nedir?

Öncü Deprem Nedir Kısaca?

 

Yer kabuğu üzerinde yaşanan kırılmalar sonucunda meydana gelen titreşimler deprem olarak isimlendirilmektedir. Yaşanan sarsıntılar sonrasında genelde daha düşük şiddetli depremlerin yaşanması beklenir. Yani aynı dönemde yaşanan depremin şiddetinin bir önceki depremden daha düşük olması gerekir. Düşük depremli bir deprem sonrası yaşanan daha şiddetli depremlere öncü deprem adı verilir. Öncü depremler her zaman için yaşanacak olan daha büyük bir depremin habercisi olarak kabul edilir.

Artçı Deprem Nedir?

 

Bir diğer deprem türü de artçı depremlerdir. Yaşanan büyük depremin ardından meydana gelen daha küçük çaplı depremlere artçı depremler denir. Ana deprem sonrası yaşanan tüm küçük çaplı sarsıntılar artçı deprem olarak kabul edilir. Yani depremin artçı deprem olup olmadığını depremin büyüklüğü belirler. Deprem bir önceki depremden daha düşük şiddetli ise artçı deprem olarak kabul edilmektedir. Öncü depremler ana deprem öncesi yaşanırken artçı sarsıntılar ise ana depremin ardından meydana gelmektedir. Günümüzde olası deprem risklerini önceden belirlemek için çok sayıda bilimsel çalışma yürütülmektedir.

 

Artçılar Büyük Depremi Tetikler Mi?

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz