Öngörüm Bölgesi Nedir?

 

Genellikle truzim bölgeleri için söz konusu olan öngörüm bölgeleri Boğaziçi sahil şeridini de dahil etmekte olup, birçok kişi tarafından merak edilen bir terim haline gelmiştir. Buna göre ise öngörüm bölgesi nedir, nereleri kapsar bu konularda sizlere detaylı bilgi vermek amacı ile araştırma yaptık. Bu araştırmaya göre merak edilen tüm soruların cevaplarını sizlere ayrıntılı şekilde vereceğiz.

Öngörüm Bölgesi

 

İmar uygulamaların da gösterilen ve Boğaziçi sahil şeridi ile bitişik olan 22/07/1983 tarihli 1/1000 ölçekli olan yerlere denilmektedir. Öngörüm bölgesi, 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu gereğince turizm ve rekreasyon amacı güdülerek ayrılan, toplumun yararlanması için de projelendirilmiş yapıların yapılması sağlanmaktadır. Buna göre Boğaziçi alanın da kamuya ayrılmış olan bölgeler için geçici bile olsa inşaat müsaadesi kesinlikle verilmemektedir. Fakat öngörüm bölgelerinde eğer ki planlanmış olan kamu tarafından bir proje yok ise 40 m2 geçmeyecek şekilde bekçi kulübeleri, çay ocakları gibi yerlerin yapılmasına müsaade edilmektedir. Bu Boğaziçi İmar İdare Heyetince verilen bir durumdur.

Eğer ki İmar İdare Heyeti uygun görür ise “Boğaziçi Alanı” için yapılan planların yeniden düşünülmesi yani “geri görünüm” ve “etkilenme” bölgeleri 3030 sayılı Kanuna göre, “sahil şeridi” ve “öngörünüm” bölgelerinde İstanbul Büyük Şehir Belediyesince hazırlanarak Belediye Meclisinin kararına sunulmaktadır. Buna göre ise Belediye Başkanının onayından sonra “Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu” onayı ile yürürlüğe girer.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz