Alışveriş Merkezleri İnternete Yenik Mi Düşecek?

Son yıllarda online alışverişi tercih eden kişilerin artması ile beraber alışveriş merkezlerinin doluluk oranlarına büyük bir darbe vurmuş durumda. Özellikle de Amerika’da yer alan alışveriş merkezlerinin adeta hayalet alışveriş merkezlerine dönmesi ile gözler alışveriş merkezlerine çevrilirken Türkiye’deki alışveriş merkezlerinde de benzer sorunlar yaşandığı dikkat çekiyor.

Amerika’da Mağazalar Kapılarına Kilit Vurmaya Devam Ediyor

Online alışveriş oranlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Amerika’da alışveriş merkezleri artan bu oranla büyük bir kan kaybı yaşıyor. Ziyaretçi sayıları her geçen gün düşmeye devam eden alışveriş merkezlerinde birbiri ardına mağazalar kapılarına kilit vurmaya devam ederken Amerika’nın dev markalarının yer aldığı ünlü markalar küçülme kararı aldıklarını duyurarak mağazalarını kapatmaya devam edeceklerinin sinyallerini vermeyi sürdürüyor. Amerika’nın farklı eyaletlerinde yer alan hayalet alışveriş merkezlerinin sayıları ise her geçen gün artıyor.

Türkiye’de Alışveriş Merkezlerinin Geleceği Nedir?

Amerika’da kapanan alışveriş merkezi yılbaşından bu yana 400’e ulaşırken Ankara’da 8 alışveriş merkezi kapatılmış durumda. Türkiye’de alışveriş merkezleri konusunda yaşanan en büyük sıkıntı ise ne yazık ki hem kiraların çok yüksek olması hem de dolar bazında kiralandırma yapılması. Dolar kurunun sürekli yükselmesi alışveriş merkezindeki mağazaları zorlarken düşen ziyaretçi sayıları da bu yükü daha da ağırlaştırıyor. Sorunun daha da büyümesinin önüne geçilmesi için yeni yapılacak olan alışveriş merkezleri için sağlam bir araştırma süreci gerekirken yine mevcut alışveriş merkezlerinde de kiralama bedellerinin iyileştirilmesi sektör tarafından talep ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz