Miras hukuku kapsamında önmirasçı nedir? Hukuk kapsamında önmirası nasıl alınır? Önmirasçıya geçmiş olan miras için hangi mahkeme mirasın defterini tutuyor? Türk Medeni Kanunu’nda önmirasçı hakkında sorularınızın yanıtı…

Önmirasçı nedir?

Önmirasçı nedir? Önmirasçı aslında mirası atanmış mirasçılar gibi kazanma durumudur. Ayrıca önmirasçı mirasa artmirasçıya geçirme zorunluluğuna sahiptir. Artmirasçı ise mirası belli olan geçiş anında sağ ile kazanmış olacaktır. Artmirasçı geçişten önce ölmüşse eğer, tasarrufta aksi öngörülmedikçe mirasın önmirasçıya kalacağını belirtelim. Önmirasçı mirası bırakan kişinin ölümünde sağ değilse eğer, yada mirastan yoksun bırakılmış veya mirası reddetmiş ise, mirasın tamamı artmirasçıya kalacaktır.

Türk Medeni Kanunu esaslarına göre ne oluyor?

Mirası bırakan kişi, ölüme bağlı olarak önmirasçıya atadığı kişiyi mirasını artmirasçıya devretmesi için bir şart koşabilir. Aynı şartı artmirasçıya ise yükleyemez. Bu kurallar belirlenmiş olan mal bırakma durumlarında da uygulanabileceği ifade ediliyor.

Önmirasçıya geçmiş olan mirasın sulh mahkemesinde bir defteri tutulacaktır. Mirası bırakan kişi açıkça bağışık tutmamış ise, mirasın önmirasçıya teslimi onun bir nevi güvence göstermesiyle alakalıdır. Taşınmazlarda ise bu güvencenin, yeterliliği görülüyorsa mirası geçirme işleminin tapu kütüğüne şerh verilmesiyle de gerçekleştirilebilir.

Ancak önmirasçı herhangi bir güvence göstermiyor veya artmiraçının beklenilen haklarına karşı bir tehdit oluşturuyorsa, mirasın resmen yönetimine karar verilecektir. Miras bırakanın bu bakımdan ne gibi yükümlülük koştuğunu mutlaka bilinmeli veya ölmeden önce yapılması daha güvenli olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz