Yapı Kayıt Belgesine Hangi Yapılar Sahip Olabiliyor?

İmar mevzuatına aykırı olarak yapılmış olan yapılara yapı kayıt belgesi alınabiliyor. Ancak bazı vatandaşların merak ettiği soruların başında da orman ve kıyı alanlarında yer alan yapıların bu imar barışından yararlanıp yararlanamayacağı konusu geliyor. Bu alanlar içerisinde yapıları olan vatandaşların soru işaretlerine dair önemli bilgiler de yetkililer tarafından belirtilmiş durumda.

Orman ve Kıyı Alanlarında Olan Yapılar Yapı Kayıt Belgesi Alabilir Mi?

Orman ve kıyı alanlarında yer alan yapılar da yapı kayıt belgesi alabiliyorlar. Zira bu konuda farklı bir mevzuatın gerekliliği de ortaya çıkıyor. Burada bulunan yapıların mülkiyetlerini Hazineden almak zaman zaman bazı problemlerin de ortaya çıkmasını kolaylaştıracak bir seviyede yer alıyor. Bu konuda çeşitli sıkıntıların var olması ile beraber de imar barışı kapsamının genişletilmesinin ne denli önemli olduğu gözler önüne seriliyor. Maliye Hazinesi’nin tahsisine bağlı olan ormanlar ile ilgili olarak yapılan çalışmaların devam ettiği bilgisini de bu noktada vermek gerekiyor.

Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Tarihleri

Yapı kayıt belgesi alımı ile alakalı verilen tarihlerin de bir kez daha üzerinden geçmek gerekiyor. Yapı yıkılana kadar elinizde olması gereken bu belge için başvuru tarihlerinde son gün 31 Ekim 2018 olarak belirlenmiş durumda. Yapı kayıt belgesi bedelleri ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenebilecek. Dolayısı ile yapı kayıt belgesi almak isteyenlerin bu tarihlere özen göstermeleri de elzem bir noktada yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz