Orta Vadeli Mali Plan Onay Aldı

 

Son günlerde gündemde olan konulardan birisi olan orta vadeli mali plan resmi gazetede yayınlanarak onay aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanmış olan Orta Vadeli Mali Plan yürürlüğe girdi ve Resmi Gazete üzerinde yayınlandı. Bu Orta Vadeli Mali Plan, merkezi yönetim bütçe açığını yani GSYH’ye oranının 2019 yılında yüzde 1,8, 2020 yılında yüzde 1,9, 2021 yılında ise yüzde 1,7’ye düşeceği konusunda bilgiler gelirken bu rakamlar ortalama olarak verildi.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun 16’ncı maddesi gereğince Cumhurbaşkanlığı tarafından onay alarak, yürürlüğe girdiği bildirilmiş olup, Resmi Gazete üzerinde yayınlandı.

Orta Vadeli Mali Plan Kamu Maliyesinde İyileştirme Sağlayacak!

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada Orta Vadeli Mali Plan hakkında birçok ayrıntıya yer verirken, konuşmasında bu uygulamanın iyileştirme sağlayacağını dile getirdi. Konuşmasında Orta Vadeli Mali Plan’da kamu kaynakların verimli kullanılması, maliyetlerin ve harcamaların azaltılması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisi’nin kurulacağını söyleyerek, “Bu ofis tarafından hazırlanacak ve takibi yapılacak Tasarruf ve Gelir Dönüşüm Programı ile kamu maliyesinde kalıcı iyileştirmeler sağlanacaktır” sözlerine yer verdi. Öyle ki sağlık hizmetlerinden birçok hizmet kuruluşlarının maliyetleri düşerken, hizmetlerinde gelişmesinin sağlanacağı da verilen bilgiler arasında yer aldı. Sadece sağlık hizmeti değil tarım gibi alanlarda da gelişmelerin sağlanacağı görülmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz