Ortak alanların işgali nedir? Ortak alanların işgali durumun ne yapılır? Anagayrimenkul içerisinde yer alan ortak kullanım alanları, ortak alan olarak ifade edilmektedir. Bu alanların işgali yapıldığında ise dava açma hakkı ortaya çıkıyor. Peki ne yapılır? İşte detaylar…

Ortak alanların işgali!

Anagayrimenkul içerisinde yer alan ve tüm sakinlerin ortak kullanımı için ayrılmış olan alanlara ortak kullanım alanı denmektedir. Bu alanlar tüm apartmanda bulunan kişilerin ortak hakkı olmaktadır.

Peki bu ortak alanların işgali durumunda ne yapılıyor? Bu alanların işgali olduğunda diğer kat sakinlerine dava açma hakkı doğuyor. Çünkü o alanlar herkese hak olarak tanınmıştır.

Ortak alanların işgali davaları 

Buna benzer bir durum daha önceden yaşanmış ve 2 blok 10 katlı bir apartmanda 20 dairede yaşayan apartman sakinlerinden 1 daire, sürekli ortak kullanım alanlarından birkaçı işgal ediyor ve apartman sakinleri belli bir süre kadar, bu duruma ahlak kurallarından dolayı ses etmemiştir.

Ancak apartman sakinlerinin bir süreden sonra bu durumu kişiyle konuşmasına rağmen, kişinin bu durumda anlayışlı olmaması üzerine konu mahkemeye taşınmış.Mahkeme gerekli incelemeler ve şahitlerin huzurunda kişiye kurallara uyması ve ortak alanlarda herkesin hakkı olduğunu ifade etmiş ve bir miktar para cezasına çarptırılacağı bir daha yapmaması adına ifade edilmiştir. Durum böyle olduğu için kişilerin ortak alan kullanımları işgalinde, direk dava açma hakkı doğuyor.

Sizlerinde soruları varsa eğer, yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz