Ortak Elektrik Sayacı Ne Demek?

Elektrik enerjisi ve / veya kapasite alan kişilerin imzalamış oldukları perakende satış sözleşmesi hükümleri kapsamında ortak elektrik sayacı kullanma imkanı bulunmaktadır. Peki, ortak elektrik sayacı ne demek?

Ortak Elektrik Sayacı Nedir?

Gerçek ve / veya tüzel kişilerin gerçekleştirmiş oldukları elektrik tüketim verilerinin ölçülebilmesi amacı ile kullanılan elektrik sayacı türüne ortak elektrik sayacı adı verilmektedir. Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliği kapsamında yer alan hükümlere göre Elektrik enerjisi tüketimleri tek bir ortak sayaç ile ölçülebilen birden fazla gerçek ve/veya tüzel kişinin tükettiği toplam elektrik enerjisi miktarının serbest tüketici limitini geçmesi veya bu limitin geçileceğinin taahhüt edilmesi halinde serbest tüketici niteliği kazanıldığı kabul edilerek işlemler tamamlanmaktadır.

Nasıl Serbest Tüketici Olunur?

Konu hakkında yapılan en son düzenleme 18 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile gerçekleştirilmişti. Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik sonrasında çok zaman dilimli ölçüm yapabilen elektronik sayaçlar olmaları zorunlu tutulmaktadır. Elektrik enerjisini ortak olarak kullanan bunun için ortak sayaç kullanan iki ve daha fazla saydaki abone beraber başvuruda bulunarak serbest tüketici olma hakkını da elinde bulunduruyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz