Ortak Kira Beyanı Nedir? Nasıl Verilir?

Birden fazla kişi tarafından satın alınan gayrimenkullerde ortak tapu söz konusu oluyor. Ortak tapulu olan gayrimenkullerin kiraya verilmesi durumunda ortak kira beyanının verilmesi gerekiyor.

Ortak Tapu Nedir

Gayrimenkul, birden fazla kişi tarafından satın alındığında ya da birden fazla kişiye miras olarak bırakıldığı zaman ortak tapulu oluyor. Hisseler, tek bir tapu senedi üzerinde gösterilebiliyor ya da dilendiği takdirde her bir hissedara ayrı ayrı tapu verilebiliyor. Ve tapu senedi üzerinde her hissedarın sahip olduğu oran belirtiliyor, böylece ayrı ayrı tapu verilen hissedarlar gayrimenkulün tamamı üzerinde bir hakka sahip olmuyor.

Ortak Kira Beyanı

Ortak tapulu olan gayrimenkul, sahipleri tarafından kiraya verilir ise her yıl elde ettikleri kira gelirinin bir sonraki yılın Mart ayı içerisinde Kira Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edilmesi gerekiyor. Ortak tapu söz konusu olduğu için gelir, ortak kira beyanı ile beyan ediliyor. Elde edilen kira geliri gayrimenkulün kiracısı tarafından tek bir hesaba ya da ayrı ayrı her hesaba yatırılabiliyor. İki durumda da her yılın Mart ayında ortak kira beyanının verilmesi gerekiyor.

Ortak Kira Beyanı Nasıl Verilir?

Kira Gelir Vergisi Beyannamesi, her yılın Mart ayı içerisinde vergi dairelerinden alınan formlar ile ve Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden verilebiliyor. Vergi dairelerinden alınan formların bilgi kısmında, tapunun hisseli olması durumunda hissedarların ad ve soyadları, T.C kimlik numaraları ve hisse paylarının belirtilmesi gerekiyor.
Beyanname verildiği takdirde vergi borcu tahakkuk ediyor. Tahakkuk eden borcun temerrüde düşmemesi adına, ilk taksit ödemesinin damga vergisi ile Mart ayının sonuna kadar vergi dairesine peşinen ya da Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödenmesi gerekiyor. İkinci taksitlerin ödemesi ise aynı yılın Temmuz ayı içerisinde yapılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz