Ortak konut kredisi nedir? Ortak konut kredisi nasıl kullanılır? Bugün sizlere bu konuda bazı bilgileri aktaracağız.

Ortak konut kredisi bankalar üzerinden arkadaş, kardeş veya akrabalar ile yatırım yada oturma amacıyla alınabiliyor. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin gelirleri bazen kredi çekmeye uygun olmadığı için ortak kredi durumu meydana geliyor. Bu krediye ise ortak kredi türü deniliyor.

Bu kredi türü ile beraber hem borç hemde ev ortak oluyor. Ortak konut kredisinin arkadaş yada eş, dost veya akrabaların alabileceği gibi, borca ve eve ortak olunacağını belirtelim. Ancak bazı bilmeniz gereken durumlar var.

Ortak konut kredisi hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Ortak tapu işlemi olacağı için bankalar ortak olan kişiler için ayrı ayrı kredi açıyor. Ancak ipotek konutun tam anlamıyla bütüne konduğu için kişilerin tamamı borçtan sorumlu olacak. Buna ek olarak kaç kişi ortak tapu yapabilir bankalar tam açıklama vermiyor. Başvuru yapacak olan kişi ile konuşulur ve karar verilir.

Tapu işlemlerinde ise gereksiz veya ek bir masrafın olmadığı, alıcı masrafı ikiye bölüyor ve tapuda ödüyor. Bankalar ortak tapularda faiz ve masrafları değiştirme hakkına sahiptir. Ancak ek masraflar olurken çok fazla bir sorun çıkmıyor.

Ortak tapudaki kişilerden birisi bankanın kurallarına uygun değilse eğer, ortak tapu işlemine onay verilmiyor. Eşlerinde ortak tapu kullanma hakkı bulunuyor. Ortak tapuların ise genelde kardeşlerin kullandığını belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz