Ortak Tapu / Müşterek Tapu Nedir?

 

Müşterek tapu üzerinde müşterek mülkiyet kurulan taşınmazlara ait olan ve hak sahibi olan kişilere verilen tapulara verilen isim isimdir. Genelde miras yolu ile aynı taşınmazın birden fazla kişiye miras kalması durumu ile ortaya çıkan müşterek mülkiyet yine birden fazla kişinin aynı taşınmazı satın alması ile de gerçekleşebilmektedir.

Müşterek Tapu Nasıl Yapılır?

 

Müşterek tapu almak isteyen kişilerin tapu dairesinde tapu devri işlemi gerçekleştirilirken bunu belirtmeleri yeterlidir. Tapu sicil memuru bunun ardından yapmış olduğu devir işleminde tapu sicil kütüğüne kayıt yaparken taşınmazı müşterek olarak kayıt edecek ve hissedarın sahip olduğu payı kayıtlara geçecektir. Müşterek tapu alan kişilerin taleplerine göre tek bir tapu üzerinde hissedarların pay oranlarını göstererek çıkarılabileceği gibi aynı zamanda her hissedarın hisse pay oranına göre tek tekte çıkarılabilmektedir.

Müşterek Tapu Nasıl Satılır?

 

Ortak tapu satışı konusunda tüm hissedarların satışa istekli olması durumunda normal tapu satışından farklı bir işlem yapılmamaktadır. Ortakların tümünün satışta hazır olmaları ya da vekalet verdikleri bir kişinin bu işlemi yapması mümkündür. Tapuda ortak olan kişilerden birinin dahi satışa rıza göstermemesi durumunda tapu satış iptali davası açma hakkına sahiptir. Bu nedenle tüm ortakların satışa rıza göstermesi önemlidir. Ortaklardan birinin rızası olmaması durumunda ise izaleyi şuhu davası açılmalıdır. İzaleyi şuhu davası ile taşınmaz icra kanalı ile satılmakta ve ardından tüm hak sahiplerine payları hisse oranlarına göre dağıtılarak gerçekleştirilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz