Türkiye’de sanayinin çok daha güçlü bir hale gelmesini ve geliştirilmesini sağlamak amacı ile çıkarılan ”Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve

OSB’lerine Hazine Arazileri Taksitle Satılacak
Türkiye’de sanayinin çok daha güçlü bir hale gelmesini ve geliştirilmesini sağlamak amacı ile çıkarılan ”Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hakkında tartışmalar devam ediyor. 1 Haziran 2017 tarihi itibari ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni kanun sayesinde artık yatırımlar öne sürülen bir sürü bürokratik zorluğa takılmadan hayata geçirilebilecek ve yeni yatırımcılar çok daha hızlı bir şekilde teşvik alabilecek. 
Kanun Değiştirilerek Geliştirilmeye Devam Ediyor
İlk olarak 2000 yılında hayata geçirilen 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu gelen talepler ve ortaya çıkan yeni koşullara bağlı olarak her yıl yenilenerek geliştirilmeye devam ediyor. Bu sene yapılan son değişikliklerde ise oldukça geniş çaplı değişikliklere imza atılırken yapılan değişikliklerin büyük bir bölümü yaşanan bürokratik sorunların çözümünü hedefliyor. Özellikle de Organize Sanayi Bölgelerinde yaşanan yeni yatırımlar için kredi desteği sorununun çözümü amaçlanıyor. 
Kredilerde Faiz Desteği Sağlanacak 
Yeni yapılan düzenlemeler ile beraber kredi desteği hem çok daha kısa sürede verilecek hem de bakanlık kullanılan kredilere faiz desteği de verecek. Buna ek olarak artık Hazineye ait olan araziler uygun bulunması ve arazinin tahsis edilmesini engelleyen bir şart bulunmuyorsa peşin bedelle ya da taksitli olarak organize sanayi bölgelerine tahsis edilebilecek. Arazilerin üzerine yapılan tesisler üretime geçtiği anda şerh konulmadan tapu teslime de yapılacak. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.