Osmanbey Esnafı Da Döviz Mağduru Oldu 

İstanbul’da tekstil sektörünün en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen Osmanbey ne yazık ki büyük bir hızla artan dolar kuru yüzünden oldukça sıkıntılı günler yaşıyor. Osmanbey’de bulunan mağazalarda da kira bedeli olarak döviz cinsinin tercih edilmesi artan dolar kuru nedeni ile pek çok mağazanın kepenk indirmesine neden oluyor. Eskiden boş mağaza bulmanın imkânsız olarak görüldüğü en kalabalık caddelerde dahi son derece fazla sayıda kiralık ve satılık ilanı dikkat çekerken mağaza ciroları da alarm sinyalleri veriyor.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş tekstilin başkenti olan Osmanbey’de her 100 dükkândan 20 tanesinin artık atıl durumda olduğunu dile getirdi. Döviz kurunda yaşanan artış nedeni ile dükkân sahipleri ile esnaf arasında karşılıklı görüşmeler yapılırken çoğu işyeri sahibinin işyerlerinin boş kalmaması için dolar kurundan vazgeçerek Türk Lirasına dönerken bazı işyeri sahipleri de dolar kuru uygulamaya devam ederken kira bedeli üzerinden yüzde 40’a varan oranlarda indirim gerçekleştirdi.

Karataş yaptığı açıklamada bölgede bulunan çoğu dükkân kirasında ise kiralayan ve kiraya veren tarafların sabit dolar kuru üzerinden anlaşmaya vardıkları ve dolar kurunu 2.90 lira üzerinden sabitlediklerini söyledi. Yaşanan krizin etkilerinin en azından 1 yıl daha devam etmesini beklediklerini belirten Karataş işsizliğin artması ve nakit akışının son derece düşük olması da sektörün zorlu günler geçireceğine işaret ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz