Osmanlı Tapularına Nasıl Ulaşılır?
Osmanlı döneminden kalma ve o dönem imzalanmış olan tapular, çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından ele alınıyor ve gerekli incelemeler yapılarak Cumhuriyet tapusu olarak karşımıza çıkıyor. Kadastro işlemlerinden tam olarak 10 yıl sonra ilgili kişi hakkını talep edebiliyor ve alıyor. Hak talep etmek için evrakların resmiyetine güvenmeniz ve gerekli imzaların da kişiler tarafından atılması gerekiyor.
Eski dönem tapularına ulaşma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz ve sizin haberiniz bile olmadan bu tapular bir yerlerde dolaşıyor olabilir ancak son yasalar çerçevesinde kişiye, hakları ile ilgili bildirim gönderiliyor ve haberdar ediliyor. Var olan arazide ya da bölgede herhangi bir çalışma ya da bina yapımı meydana gelmişse eğer hak talebinde bulunan kişiye gerekli ücret ödeniyor ve kişi hakkını alabiliyor. Osmanlı tapularına nasıl ulaşabilirim, ya da nereye başvurmam gerekiyor gibi sorular çok fazla geliyor ve dilerseniz bu soruların cevaplarına hep birlikte göz atalım:
Osmanlı arşivlerinde bu tapulara ulaşabilirsiniz ancak az önce de belirttiğimiz gibi resmi belgeler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor ve tapunun dedelerinize ait olduğu konusunda elinizde kesin bir kanıtın olması gerekiyor. Osmanlı arşivlerinde; yazışmalar, mektuplar, dosyalar, tapular ve daha birçok şey saklı tutuluyor ancak ilgili kişinin başvurusu ile birlikte arşiv açılabiliyor.
Dilerseniz online olarak da Osmanlı arşivine göz atabilirsiniz fakat bu sizlere çok fazla yardımcı olmayacaktır diye düşünüyorum. Online olarak detaylı bir araştırma yapamazsınız fakat bilgi sahibi olmanız açısından sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır.
Başvuru yapan kişi bizzat arşive ulaşabiliyor ve bu arşivde kişi dışında başkasına araştırma yapması için izin verilmiyor. Bilgiler elinizdeyse ve eğer bu bilgilerden eminseniz arşive girebilir ve şanslı iseniz tapuya ulaşabilirsiniz.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz