Otel Açma Ruhsatı 

 

Umuma açık yerlere konaklama yeri açmak isteyen kişilerin, yapı kullanma izni belgesini alması gerekiyor. Konaklama yerleri açmak için, yapının belli şartları yerine getirmesi ve kişinin gerekli belgeleri bulundurması gerekiyor.

 

Otel Açmak İçin Gerekenler

 

Otel açmak için gereken belgelerin yanı sıra, otelde birtakım düzenlemelerin de yapılması gerekiyor. Söz konusu düzenlemeler yapıldığı ve gereken belgelerin de bulundurulduğu durumlarda otel açmak mümkün oluyor.

İlk olarak otelin yangın merdiveninin yapılması gerekiyor. Ardından otelin hijyenik şartları taşıması ve detaylı iş yeri yerleşim krokisini teknik bir kişiye çizdirmek gerekiyor. Söz konusu yerleşimin izinsiz değiştirilmemesi de gerekiyor. Otellerin mutfak kısmında yağ tutucu bulunması ve sanayi tipi bulaşık makinesi bulundurulması gerekiyor. Ayrıca tuvaletler için bedensel engeli bulunan kişilerin de göz önünde bulundurulması ve buna göre düzenleme yapılması gerekiyor.

 

Otel Açma Ruhsatı Nasıl Alınır?

 

Otel açma ruhsatını alabilmek için, taşınmazın bağlı olduğu belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. Belirlenen koşullara uygun olan projeye konu olan otellere, ruhsat verilebiliyor.

 

Gerekli belgeler şu şekilde sıralanıyor;

 

Öncelikle başvuru formunun bulundurulması gerekiyor. Ardından otel için adres belgesi, tapu fotokopisi ve binanın yapı kullanım izni belgesi gerekiyor. Noterden alınacak olan yazılı kira sözleşmesi, yangın raporu, oda faaliyet belgesi de gereken evraklar arasında yer alıyor. Daha sonra sicil tasdiknamesi, sabıka kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgelerin bulundurulup belediyeye başvurarak otel ruhsatının alınması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz