Otel ve Pansiyonlar Gibi Turizm İşletmelerinde Emlak Vergisi

Her yapının kendine ait bir emlak vergi değeri bulunmaktadır. Mesken ve Barınma Olarak kullanılan evlerin emlak vergileri ile Otel,pansiyon, işletmelerinin emlak vergi değerleri farklılık göstermektedir.
 
Ticari İşletmelerde Emlak Vergisi

Ticari İşletmeler için Emlak vergisi belediyelerce alınmamakta , emlak vergisi adı altında 3 Ayda 1 bir Kira ücreti Stopaj vergisi ödenmektedir. Stopaj vergisini normal olarak ödeme yükümlülüğü taşınmazın sahibi olması gerekirken ödeme her zaman kiracıya yüklenir.

Otel,Pansiyon Gibi Turizm işletmelerinde Emlak Vergisi Nasıl olur?

Turizm amaçlı işletmelerde de Emlak vergisi normal olarak 3 ayda bir, bir kira ücreti stopaj olarak ödenir. fakat Turizm güçlendirmek adına “Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü” tarafından bazı muafiyetler getirilmiştir.

Bu Muafiyetlerin Turizm işletme belgesi alan ve bu belgeleri ilgili yerlere onaylatan kişilere uygulandığını söyleyebiliriz. Amaç olarak turizm işletmelerinin geçici olarak 5 sene boyunca herhangi bir Emlak vergisi ödemeyeceği hedeflenmiştir.

1319 sayılı Emlak Vergi Kanunu’nun 5. maddesinin (b) bendinde bulunan geçici emlak (bina) vergisi muafiyetinin uygulamaya konulmasındageçerli olan evrak ve süreler, bahsi geçen Sirkülerin konusunu belirlemektedir.

Turizm Belgesine Sahip İşletmelerin Vergi Muafiyeti

1319 sayılı Emlak Vergi Kanunu’nun 5. maddesinin (b) bendinde, , “Turizm Endüstrisini Teşvik Kanunu hükümlerinde turizm müessesesi belgesini almışbulunan Gelir ve ya Kurumlar Vergisi mükelleflerinin ismi geçen kanunda yazılı olarak maksatlara tahsis ettikleri işletmelerine dahil edilen binaları, inşasının bittiği ve ya mevcut bulunan binaların bu maksat ile tahsisi durumunda turizm müessesesi belgesinin onaylandığı yılı takip ederek, bütçedeki bu yıldan itibaren 5 yıl zaman ile geçici vergi muafiyetten yararlandırılır.” kuralı söz konusudur. Buna dikka tetmek gerekiyor.
 
Vergi Muafiyetinden faydalanmam İçin Ne Yapmalıyım

Bu muafiyet hizmetinden faydalanabilmek için, mevcut binaların gelir veya kurumlar vergisi mükellefliği olan turizm işletmeleri içerisine dâhil olması ve Turizmi Teşvik Kanunun’da belirlenen amaçlara tahsis edilmesi zorunludur.
Belirtilen Belgenin alındığı yıl içinde, bütçe yılının son 3 ayı içerisinde alınması durumunda olayın başladığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde alakalı belediyelere bildirim yapması gerekmektedir.

Sonuç olarak, Turizm amaçlı işletmeleriniz için Emlak vergisi ödemek istemiyorsanız, Turizim işletme belgesine sahipseniz, gerekli belgeleri temin ederek belediyeye başvurmanız halinde 5 yıl boyunca emlak vergisi ödemiyorsunuz.

Turizm İşletme Belgem Var Belediyeye Başvurmadım Nasıl Vergi Öderim?

Bu durumda ilk başta da söylediğim gibi normal ticari işetme gibi kira sözleşmesinde belirtilen kira fiyatı üzerinden 3 ayda bir , bir kira ücreti bir stopaj ücreti öderseniz.

Eğer bina üzerinde herhangi bir işletme vasfı yok ise ve zaten genel olarak belediyelerde bulunan meskenlerde kullanılan Emlak Vergisi oranları devreye girecek ve mesken binaların emlak vergileri üzerinden Emlak verginiz hesaplanacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz