İzmir’in Çeşme ilçesinde bazı inşaat firmaları tarafından otel yapmak için izin alınıyor, daha sonra otel yerine rezidans yapılıyor. Otel yapmak için alınan ruhsatlar daha sonra havuzlu rezidans olup yüksek fiyattan satışa sunuluyor. İzmir’in Çeşme ilçesi turistlerin sık sık ziyaret ettiği ev her yaz sezonunda tıklım tıklım olan bir ilçedir. Turizm konusunda iyi olan ilçeyi bazı inşaat firmaları farklı değerlendiriyor.

Otel yapmak için alınan ruhsatların daha sonra rezidansa dönüşmesi, turizmcileri rahatsız etti. Haksız bir rekabetin olduğunu ön plana süren turizmci Abdullah Aküzüm, bu konu ile alakalı önlem alınması gerektiğini belirtti. Abdullah Aküzüm tarafından yapılan açıklamada ise; “Burada amaç yatırım yaparak istihdamı sağlamak. Ama ne yazık ki bu rezidanslar, apart adında kalkıyorlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yatırım teşvik belgesini alıyorlar. Götürüp belediyenin önüne koyuyorlar, imar da aldıktan sonra turizm amaçlı otel inşa etmek için yapı ruhsatı alıyorlar. Ama otel yerine rezidans yapıp satıyorlar” ifadelerine yer verildi.

Çeşme’nin istenilen yatak kapasitesine ulaşmaması sonucu da turizm sezonunda 12 aya çıkılmıyor. Yatak kapasitesinden kaynaklı olarak turistler geri adım atıyor. Yatak kapasitesini arttırmak için de otellere ihtiyaç var. Fakat otel ihtiyacını kullanıp daha sonra rezidansa çeviren uyanık müteahhitler var. Turizmin yapılaşmasını engelleyen bu durumun bir an önce önüne geçilmesi gerekiyor ve gerçek turizm yatırımcıları için harekete geçilmesi gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu konu üzerinden belediyelerin harekete geçtiğini belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz