Otomobil Fiyatlarına ÖTV İndirimi Başladı

 

Son dönemlerde döviz ile ilgili yaşanan krizden kaynaklı olarak fiyat artışının ve ekonomik sorunların meydana gelmesinden dolayı otomobillerde ÖTV indirimi başladı. Sıfır otomobil almak isteyenleri yakından ilgilendiren karar Cumhurbaşkanının onayı ile Resmi Gazetede yayımlandı.

Otomobil Fiyatlarında Düşüş Başlıyor

 

Döviz kurunun artmasıyla birlikte otomobil fiyatları başta olmak üzere birçok ithal ürünün fiyatlarında artış meydana gelmesinden dolayı Cumhurbaşkanlığı tarafından ÖTV indirimi hamlesi geldi. Döviz kurunun artmasından kaynaklı bazı sıkıntılara el atan hükümet otomobil piyasasını canlandırmak adına ÖTV indiriminin söz konusu olduğunu belirterek verilen kararla birlikte Resmi Gazetede yayımlandı. Alınacak olan otomobilin kategorisine göre Özel Tüketim Vergisi 3 Bin TL ile 11.500 TL arasında değişiklik göstermesi otomobil alacakların bir hayli ilgisini çekiyor.

Yapılan düzenleme ile birlikte gelinen nokta ise; 1600 CC ve altında olan otomobillerin 70 Bin TL’ye kadar vergisiz fiyatı yüzde 45 olurken, 120 Bin TL’ye kadar olan otomobillerde yüzde 50 olarak belirlendi.

85 Bin TL satış fiyatı olan bir otomobilin ÖTV oranı yüzde 45 olarak, 135 Bin TL’yi aşamayanların yüzde 50, 135 Bin TL satış üzerinde olan otomobillerin ise ÖTV oranı yüzde 60 olarak belirlendi.

Matrah değeri 170 Bin TL ve altında olan araçların ÖTV oranları yüzde 100 olurken, 170 Bin TL ve üzerinde olan araçların ÖTV matrahı yüzde 110 olarak belirlendi.

Hyundai’de İndirimler Yansıdı

 

ÖTV indirimi sonrasında fiyatlarda minimum 3000 TL indirim başladı. İlk aldığımız verilere göre Hyundai i10 ve i20 model araçlarda indirimler yansıdı ve 3.000 TL’ye kadar daha uygun alınabiliyor.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz