Otopark Yönetmeliği Bakanlık Kararı İle Ertelendi

Eski yönetmeliğe göre 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girmesi gereken otopark yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanan Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile beraber ertelendi. Yayımlanan yeni yönetmelik ile beraber her daireye bir 1 otopark yapılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin uygulaması ertelenmiş oldu.

1 Haziran İtibari İle Uygulamaya Alınacaktı

Hatırlanacağı üzere Yeni Otopark Yönetmeliği 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de yer almış ve yönetmelikte yer alan maddelerin 1 Haziran 2018 tarihi itibari ile geçerli olacağı ilan edilmişti. Müteahhitlerin inşaat maliyetlerini büyük oranda arttıracağı iddiası ile karşı çıktığı yönetmelik için 6 aylık bir uzatma kararı çıktı. Yönetmelik 1 Haziran 2018 tarihi yerine 1 Ocak 2019 tarihinde uygulamaya alınacak.

Her Daireye Otopark Yoksa Ruhsat ve İskân Belgesi Alamayacak

Yönetmeliğin uygulamaya girmesi ile beraber bundan sonra her daire için otopark yeri ayrılmadıkça belediyeler inşaat ruhsatı vermeyecek. Yine proje tamamlandığında her daireye bir otopark yeri tamamlanmamış olursa yapı kullanma belgesi olarak ta anılan iskân belgesi verilmeyecek.

Okulların Zemin Altı Otopark Olacak

Yeni otopark yönetmeliği uygulamaya girdiği anda okulların zemin altına otopark yapılmasının da önü açılacak. Milli Eğitim Bakanlığı onayına bağlı olmak üzere bundan sonra okulların zemin altında kalan kısımlarına otopark yapılabilecek. Ancak okullar otopark izni için mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izne tabi olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz