Otopark Yönetmeliğinde Yeni Düzenleme!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkartılacak olan yeni iki ayrı yönetmelik sayesinde mevcut otopark sorunlarına çözüm geliyor.

Söz konusu yönetmelikler; otopark yönetmeliği ve planlı alanlar yönetmeliği. Bu iki yönetmeliğin taslağıyla birlikte yeni binalarda zorunlu olarak otopark bulundurulacak.

Mevcut mevzuatta olan her üç daire için bir araçlık otopark alanı yerine, her daire için bir araçlık alan zorunlu olacak. Bodrum katlarda emsal harici olarak kabul edilen üç daireye bir araçlık otopark alanı, yeni düzenlemeyle birlikte her daire için iki araçlık alan olarak değişecek. Böylelikle bodrum katlara otopark yapılması teşvik edilmiş olacak.
Yeni düzenlemenin uygulamaya konulması halinde, ihtiyacın iki katı kadar otopark alanı bulunacak. Normalde bir aracın kaplayacağı otopark alanı yirmi metrekare iken, daire başına kırk metrekarelik otopark alanı olacak.

Bakanlık ticaret bölgelerinde parseli bulunan işletmecilerin otopark yapması için gereken plan değişikliği şartını da kaldıracak. Büyük zaman kaybına neden olan prosedürler artık uygulanmayacak.

Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2017 Ocak sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 artışla 20 milyon 98 bin 994’ten 21 milyon 211 bin 701’e yükseldi. Bu araçların yüzde 53,8’ini otomobil, 16,4’ünü kamyonet, 14,2’sini motosiklet, 8,3’ünü traktör, 3,9’unu kamyon, yüzde 2,2’sini minibüs, yüzde 1’ini ise otobüs oluşturdu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz