Oturma Ruhsatı Alınmazsa Ne Olur Cezası Var mı?

 

Yapılan binanın bitmesi durumunda yapılan binanın veya evin tasdikli olan projesine uygun şekilde yapılıp yapılmadığının görüldüğü ve uygun olması halinde bağlı bulunan belediyelerce verilen belgeye oturma ruhsatı ismi verilmektedir. Bu belgeyi almak ise tabi ki belli bir sürece ve işleme tabi olup, bazı kişiler oturma ruhsatı almadan yapılan bina da oturmak istemektedir. Bu durum da ise ne olduğu merak konusu olup, oturma ruhsatı alınmazsa ne olur gibi sorular gelmektedir. Hatta öyle ki oturma ruhsatı alınmazsa cezası var mı gibi sorular da merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Oturma Ruhsatı Almamanın Cezası

 

Günümüzde imar affının gündem de olması nedeni ile oturum almamış evler de bu aftan yararlanmakta olup, eğer oturma ruhsatı alınmazsa ne olur gibi sorular daha da sık sorulmaktadır. Çünkü ruhsatın alınması için belli bir tutar ödenmesi gerekmektedir. Oturma ruhsatı olmayan evlere ya da dairelere oturmak ve kullanmak normalde yasaktır. Eğer ki oturum izni yani oturum ruhsatı olmayan evler ve daireler inşaat elektriği, suyu doğalgazı kullandığı için normal tarifeler üzerinden yararlanmadığı gibi hesaplanırken inşaat olduğu baz alındığı için yüksek fiyattan ödemesi gelir. Aynı zaman da oturma ruhsatı almamanın cezası ise tabi ki bulunmakta olup, binanın yapılış tarihine göre cezası hesaplanmaktadır. Binanın yıkılma olasılığı da bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz