Özel Meralarda Cins Değişikliği

Kişilere ait meralar 4342 sayılı Mera Kanununa tabi tutulmamaktadır. Mera Kanunu ancak kamuya ait alanlarda uygulanır. Bununla ilgili olarak TKGM – Tasarruf İşlemleri Dairesi Başkanlığının 08.01.2001 tarihli 4813 sayılı yönergesi şu şekildedir, Danıştay 1.Dairesinin 8 Kasım 2001 tarih ve 2001/101–160 sayılı kararında, tapuda şahıslar adına kayıtlı olan mera, yaylak ve kışlaklar hakkında özelleştirme uygulanmadıkça, 4342 sayılı Mera Kanununun uygulanmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir.

Bu nedenle hadımlar ilçesine bağlı boyuna köyünde kaim 1231 nolu parselin mera olan vasfının otlak komisyonunun olumlu kararı aranmaksızın kayıtlı sahiplerinin talebi ile taşlı tarlaya dönüştürülmesinde yasa ve mevzuata aykırı bir husus bulunmamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz