Özel Müze Ne Anlama Geliyor?

Sanat eserlerinin görüntülenmesi ve tarih boyunca ortaya konan eserlerin incelenmesi, müzeler ile çok daha kolaylaşıyor. Özellikle ziyaretçi ağı neticesinde hem modern hem de tarihi eserlerin görüntülenmesi kolaylaşıyor. Bunların yanında açılan özel müze gibi noktalar neticesinde firma özelinde hareket edilmesi mümkün hale geliyor. Peki, özel müze nedir?

Özel Müze Açılışı

Kamu, kurum veya kuruluş gibi tüzel – kişisel kişilere ait olmak kaydıyla açılabilen özel müzeler, aynı zamanda vakıflar aracılığıyla da açılabiliyor. Buradaki temel faktör, sergilenecek eserlerin çok daha özel bir şekilde hazırlanması ve incelenebilir olması denilebilir. Belirli bir kuruluş veya kişi, gerekli izinleri alarak kendisine ait bir müze açılışı gerçekleştirebiliyor.

Eğer tüzel veya diğer türden müze başvurusu yapılmak isteniyorsa 2863 sayılı Kanun ve buna bağlı çıkarılan “Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelik” hükümleri tarafınca başvuru yapılması gerekiyor. Söz konusu hükümler çerçevesinde değerlendirilen ve incelenen başvuru, yasalara uygunluk gösterdiği takdirde olumlu yanıt alabiliyor. Günümüzde ise pek çok önemli markaya veya kişiye ait özel müzelerin açıldığına şahit olmak mümkündür.

Özel Müzede Kültürel Varlıkları Sergilemek

Kişiye veya kuruluşa ait bir şekilde açılan müzelerde karma eserler sergilenebiliyor. Şirketin sahip olduğu veya kişinin oluşturduğu eserler bu çerçevede ziyaretçilere açık bir şekilde gösterilebilir. Bunu yapabilmek için daha önce bahsi geçen başvuru işlemlerinin yapılmış ve gerekli mercilerden resmi olarak onay alınmış olması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz