Özel ve Genel Sığınak Nedir?

Canlı, cansız, varlık ve nesneleri en iyi şekilde korumak ve doğal afet durumları ile birlikte savaş anında da gerekli korumayı en iyi şekilde sağlamak adına inşa edilen yapılardır. Korunma amaçlı kullanılan bu yapılar; genel ve özel sığınaklar olarak ikiye ayrılıyor. Nüfus ve trafik yoğunluğunun gereğinden fazla olduğu alanlarda yer alan ve dışarıdaki halkı korumak için kullanılan sığınaklara genel sığınaklar adı veriliyor. Anormal durumlarda kullanılan ve sürekli olarak kullanıma açık bir halde karşımıza çıkan bu alanlar, gerekli dış cephe koruması ve geniş yapısı ile insanlara hizmet veren özel alanlardır diyebiliriz. Olası negatif durumlarda insanların bir arada yaşayabileceği alanlar olarak da tanımlamak mümkündür.

Özel ve Kamu Binalarında Sığınaklar

Özel ve kamu binalarının bodrum katlarında yer alan sığınaklar ise özel sığınaklar olarak adlediliyor. Bu sığınakları birçoklarınız görmüşsünüzdür ve özellikle resmi kurumlarda bu sığınakların yer alması zorunludur. Yasalara göz attığımız takdirde özel ve resmi kurumların bu alanları inşa etmeleri ve eğer kurumlarda böyle bir alanın varlığı söz konusu değilse gerekli yaptırımın uygulanması da emrediliyor. Genel ve özel sığınakların halka kapatılması gibi bir durum söz konusu değildir, yani doğal afet ya da biyolojik savaş durumlarında yalnızca o binada yer alan insanların değil, o ülkede yaşayan her insanın hizmet alabileceği ve sığınabileceği alanlardır. Bu alanların kontrollerinin yapıldığını söylemek mümkün değildir çünkü genellikle depo olarak kullanılıyor ve bir süre sonra yıprandıkları için de kullanılamaz hale geliyor.

Ülkemizde resmi binalar ve özel binalarda yer alan sığınaklar, herhangi bir afet durumunda ya da az önce belirttiğimiz hususlarda çok da güvenli olacaktır düşüncesine sahip değiliz çünkü gerekli koruma alanı farklı amaçlar için kullanılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz