Parsel Cephesi Nedir?

Ön cephe hattına arka cephe attı köşe noktaları temel alınarak dik bir şekilde indirilen hatların uzunluğuna parsel adı verilmektedir. Parsel hakkında en fazla merak edilen soruların başında ise parsel cephesi ilk sıralarda yer almaktadır. Peki, parsel cephesi nedir?

Parsel Cephesi Ne Demek?

Parselin üzerinde yer aldığı yol cephesine parsel cephesi adı verilmektedir. Parselin yola bir cephesi bulunabileceği gibi birden fazla cephesinin de bulunması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda imar planı üzerinde belirtilen cephe parsel cephesi olarak kabul edilirken imar planında bu cephe belirtilmemişse geniş yer üzerinde yer alan kenar parsel ön cephesi olarak kabul edilir. Yolların eşit olduğu durumlarda ise dar kenar parsel cephesi olarak kabul edilmektedir.

Köşe Başı Parsellerde Kotlandırma Nasıl Yapılır?

  1. a) Köşe başı parsellerde kot, yolların farklı genişlikte olduğu durumda geniş yoldan ve parsel orta noktası hizasındaki bordür taşı üst seviyesinden verilir.
  2. b) Yolların aynı genişlikte olduğu, yollar arasındaki kot farkının en çok (1.50) m. olduğu durumlarda yolların kesiştiği tretuvar üst seviyesinden kot verilir.
  3. c) Aynı genişlikte yolların kesişmesi sonucu meydana gelen ve yollar arasında 1,50 m.den fazla kot farkı bulunan, ön cephesi, uygulama imar planında işaretlenmeyen köşe başı parsellerde, kotu yüksek olan parsel cephesinin aritmetik ortalaması esas alınarak +0.00 kotu belirlenir.

Röper noktası ve parselin yol cephesine rastlayan köşe kotları arasında 3,50 m. veya daha fazla kot farkı olması durumunda (1) numaralı bent hükümleri doğrultusunda kademe yapılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz