Parselasyon (İmar Uygulamaları) Nedir?

Kelime içeriği olarak “parselleme” anlamına gelen Parselasyon teknik yönü ile kadastro müdürlüğü, tescil gerektirmesi yönü ile de tapu müdürlüklerini ilgilendirmektedir. Parselasyon haritası ise “imar parsellerini oluşturmak amacıyla İmar Kanunu‘nun 18 inci maddesine dayanılarak belediye veya valilikler tarafından resen yapılan ya da yaptırılan haritalardır.” 2010/22 sayılı genelgede bu şekilde tanımlanmaktadır. Haritanın çıkarılması görevi uygulamayı yapan firma elamanlarınca ya da serbest şekilde çalışan bir harita mühendisi tarafından üstlenilmelidir.

Parselasyon Nasıl Yapılır?

Parselasyon başvurusu için istenen belgeler Kadastro İşlemleri Rehberi içerisinde yer almakta olup başvuru esnasında bu belgelerin tümünün eksiksiz olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu belgeler ile Kadastro Müdürlüğüne başvuruda bulunulur ve hazırlanan parselasyon haritası kontrolü ve tescili için belediye başkanlığı ya da valilik makamına yazılı dilekçe verilerek bu belgenin kontrol edilerek tescil edilmesi talep edilir. Gerekli işlemlerin tümünün tamamlanmasının ardından belge yetkili merciler tarafından onaylanarak işleme alınır.

Parselasyon Tapu Müdürlüğü İşlemleri Nelerdir?

Tapu Müdürlüğü tarafından akitsiz işlemler için belirlenen istem belgesi hazırlanır. Parselasyon işlemi ile oluşturulan parseller tahsis cetvelleri ile dağıtım cetvelleri esas alınarak tescil edilir. Bunun için tapu kütüğünün takip eden ilk boş sayfası kullanılır ve bu sayfadan devam ederek işlem sürdürülür. Tescil işleminin tamamlanması ile beraber dosyanın aslı tapu müdürlüğünde kalır ve diğer nüshaları kadastro müdürlüğüne teslim edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz