Parselasyon İşlemi Ne için Yapılır?

Parselasyon, tapu tescil işlemlerinde esas alınan arazi ve arsa düzenleme işlemi olarak tanımlanıyor. Taşınmaz malları ayırma işlemi olarak karşımıza çıkan parselasyonun ne için yapıldığı merak edilen konular arasında yer alıyor.

Parselasyon Nedir?

Ham arazinin imar parseline dönüştürülmesi işlemi olan parselasyon planları, imar planlarına göre yapılıyor. Parselasyon işleminin onayı belediye ve mücavir alanlar içerisinde belediye encümeni tarafından, belediye ve mücavir alanlar dışında ise il idare kurulu tarafından veriliyor. Parselasyon planları, idarede 1 ay süre ile asılı kalıyor ve bu süre sonunda uygulamaya geçmesi kesinleşiyor ise tapu dairesine gönderiliyor.

Parselasyon İşleminin Yapılma Sebebi

Parselasyon işlemleri; düzenli kentleşmeyi sağlamak amacı ile, yapılaşmanın kentsel alt ve üst yapı hizmetlerinden yararlanması amacı ile yapılıyor. Yapılan işlem, planlama alanında kalan arazi ve imar planı hükümlerine uygun bir hale getiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz