Parselasyon nedir nasıl yapılır? Parseller içerisinde yer alan yol ile yeşil alan ve park gibi yerlerin kamu hizmetlerine ayrılmış olan kısımlardan bir veya birden fazla durumu kapsaması halinde yapılan bu işlemlerin geneline parselasyon planı denmektedir.

Parselasyon nasıl yapılır?

Parselasyon yapılması kısacası taşınmazların ayırma işleminde kullanılan bir ifadedir. Bu işlem ise parsellerin içerisinde yol veya park gibi hatta otopark ile yeşil alanlarda dahil kamu hizmetlerine ayrılmış olan yerlerden birini kapsaması halinde yapılmaktadır.

Parselasyon amacı nedir?

Parselasyon planı neden yapılır diye soracak olursanız eğer, bu uygulamanın imara uygun ve mevzuatlar ele alınarak uygun bir yapılaşmanın temelini atmak için hazırlanmaktadır. Parselasyon durumunu ifade eden ile tapuya tescil işlemlerinde konuya dahil edilen arazi ile arsa düzenleme işlemlerinde kullanılan plan parselasyon planı olarak bilinir.

Parselasyon nasıl yapılıyor?

İmara uygun olarak yapılan Parselasyon planı, hem belediye hemde mücavir alan içerisinde ise belediye ercümeni, eğer hem belediye hemde mücavir dışında ise il idare kurulu onay verdikten sonra yapılacaktır. Parselasyon planı, bir ay içerisinde ilgili kuruma asılmakta. Süre sonuna geldiğinde ise kesinleşir ve tashih edilen planlara yönelik bazı hükümler uygulanması gerekiyor. Kesinleşmiş olan Parselasyon planları tescil için tapu dairesine sevk edilir.

Sizlerinde Parselasyon hakkında merak ettiği veya sormak istediğiniz sorular olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz