Pay Temliki Nedir, Nasıl Yapılır?

Kişinin ölümü halinde kendisine ait olan tüm varlıklar otomatik olarak yasal mirasçılarına miras olarak aktarılmaktadır. Miras hakkında en çok karşılaşılan durumlardan biride pay temliki olarak öne çıkmaktadır. Peki, pay temliki nedir, nasıl yapılır?

Pay Temliki Nedir?

Vefat eden kişiden kendisine miras kalan yasal mirasçının söz konusu bu miras payını bir başkasına devretmesi işlemine pay temliki adı verilmektedir. Kişinin vefat etmesi durumunda aksini gösteren bir vasiyet belgesi bulunmaması durumunda kendisinden kalan miras otomatik olarak miras payları gözetilerek yasal mirasçıları arasında eşit bir şekilde dağıtılmaktadır. Ancak yasal mirasçı kendisine isabet eden miras payını devretme hakkına sahiptir. Yapılan bu işleme pay temliki adı verilmektedir.

Pay Temliki Nasıl Yapılır?

Bu işlemin pay temliki olarak kabul edilmesi için iştirak halindeki kişinin bu iştirak hali bozulmadan diğer mirasçıya ya da mirasçılara payını devretmesi gerekmektedir. Medeni Kanun maddeleri arasında yer alan 676. Madde gereğince yapılan bu tip sözleşmeler mirasçıların kendilerini bağlamaktadır. Yapılan paylaşma sözleşmesi yazılı olarak yapılmalı ve noter tarafından onaylanmalıdır. Bu temlik bedelli olarak yapılıyor ise satış olarak kabul edilirken bedelsiz olarak yapılan temlik işlemleri ise bağış olarak kabul edilmektedir. Bedelli olarak yapılan pay temliki işlemlerinde satışa konu olan taşınmazın emlak beyan değerinden daha düşük olmamak kaydı ile taraflar binde 20 oranında tapu harcı ödemekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz