Paydaşlığın Giderilmesi Davasını Kim Açar?

Paylı mülkiyete, ortaklığa konu olan taşınmaz mallardaki ortaklığın giderilmesi için, tüm paydaşların ortak kararı ile yapılan sözleşme gerekiyor. Merak edilen konular arasında, paydaşlığın giderilmesi için açılacak olan davayı, kimin açacağı yer alıyor.

Paydaşlığın Giderilmesi

Paylı mülkiyete konu olan taşınmaz mallarda, tüm paydaşların onayı alındığı takdirde yapılan bir sözleşme doğrultusunda ortaklık sona erdirilebiliyor ve paylı mülkiyet ferdi mülkiyete dönüştürülebiliyor. Ortaklığın giderilmesi için açılan davalar, sulh hukuk mahkemelerinde açılabiliyor.

Paydaşlığın Giderilmesi Davasını Kim Açar?

Paydaşlığın giderilmesi adına açılan davalar, paydaşlardan herhangi birisi tarafından açılabiliyor. Davayı, tüm paydaşlar ayrı ayrı açabileceği gibi, birkaç paydaş diğer paydaşlara karşı da açabiliyor. Bu durumda davanın davalısı diğer paydaşlar oluyor. Davalı paydaşlar, davacı paydaşlarda olduğu gibi taşınmaz maldaki paydaşlığın giderilmesi hakkında talepte bulunma hakkına sahip oluyor.

Türk Medeni Kanunu’nda paydaşlığın giderilmesinde tüm paydaşların hakkının olduğu, paydaşlığın giderilmesinde dava açma hakkına sahip olan kişilerin taşınmaz mala ortak olmaları gerektiği şu şekilde açıklanıyor;

Madde 698- Hukukî bir işlem gereğince veya paylı malın sürekli bir amaca özgülenmiş olması sebebiyle paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, paydaşlardan her biri malın paylaşılmasını isteyebilir. Paylaşmayı isteme hakkı, hukukî bir işlemle en çok on yıllık süre ile sınırlandırılabilir. Taşınmazlarda paylı mülkiyetin devamına ilişkin sözleşmeler, resmî şekle bağlıdır ve tapu kütüğüne şerh verilebilir. Uygun olmayan zamanda paylaşma isteminde bulunulamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz