Paylı Mülkiyette Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Tüm taşınmaz mallar için 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında yer alan hükümler gereğince emlak vergisi ödemesi yapılması zorunludur. Paylı mülkiyete sahip olan taşınmazlar içinde emlak vergisi ödemesinde bulunulması gerekmektedir. Peki, paylı mülkiyette emlak vergisi ödemesi nasıl yapılır?

Paylı Mülkiyet Nedir?

Birden fazla kişinin, paylaşımın fiili olarak gerçekleştirilemediği taşınmazları belirli paylar dahilinde sahip oldukları taşınmaz mülkiyet türüne paylı mülkiyet adı verilmektedir. Taşınmaz mal üzerinde kurulan mülkiyet türünün paylı mülkiyet olması durumunda hissedarların talep etmesi halinde her bir pay sahibine tek tek tapu senedi düzenlenebileceği gibi tek bir tapuda tüm hissedarların bilgilerinin yer aldığı şekilde de tapu senedi düzenlenebilmektedir.

Paylı Mülkiyette Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi ödemesi için vergiye konu olan taşınmaz üzerinde paylı mülkiyet kurulmuşsa bu durumda her bir hissedar kendi payı oranında vergi ödemesi ile yükümlü oluyor.

Bina vergisi

Mükellef:

Madde 3 – Bina Vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler öder. Bir binaya paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu olurlar.

Arazi vergisi

Mükellef:

Madde 13 – Arazi Vergisini, arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa araziye malik gibi tasarruf edenler öder. Bir araziye paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu olurlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz