Pazar Yerinde Kiralama Nasıl Yapılır?

Son derece zor olmasına rağmen yüksek kazanç sağlaması nedeni ile oldukça yoğun ilgi gören pazarcılık kurulan Pazar yerleri ile artık çok daha konforlu bir şekilde yapılabilmektedir. Semt ve üretici pazarlarında yer alan alanlar Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında belediyeler tarafından kiraya verilebilmektedir. Bu kiranın alınma amacı pazarcının geçici süreli olarak belediyeye ait olan alanı işgal etmesidir.

Pazar Yeri Nasıl Kiralanır?

Pazar yeri kiralamak isteyen pazarcılar Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik kapsamında başvuruda bulunarak ilgili belediyeden konu hakkında hizmet almaktadır. Bu yönetmelik Pazar yerinin kurulmasından kiralanmasına, yönetiminden denetimine kadar bütün detayları içermekte olup Pazar yeri kiralama işlemlerinde öncelik her zaman aynı belediyeye ait olan pazarlarda Pazar yeri sahibi olmayan kişilere aittir.

Pazar yeri tahsisi Hakkındaki Yönetmelik

MADDE 11 – (1) Semt ve üretici pazarlarındaki satış yerleri tahsis yoluyla işletilir. Tahsis, aynı belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan diğer pazar yerlerinde satış yeri bulunmayanlara öncelik verilmek suretiyle yapılır.

(2) Semt pazarlarındaki satış yerleri pazarcılara ve üreticilere, üretici pazarlarındaki satış yerleri ise münhasıran üreticilere tahsis edilir. Organik malların satışa sunulduğu semt pazarlarındaki satış yerleri, yalnızca organik mal üreten üreticilere veya bu tür malları satan pazarcılara tahsis edilir.

(3) Semt pazarlarında, üreticilere tahsis edilecek satış yeri sayısı, toplam satış yeri sayısının yüzde yirmisinden az olamaz. Ayrılan satış yerlerine üreticilerden yeteri kadar talep olmaması veya boşalan satış yerlerinin doldurulamaması hâlinde diğer talep sahiplerine de tahsis yapılabilir.

(4) Aynı pazar yerinde, bir üreticiye veya pazarcıya doğrudan veya dolaylı olarak en fazla iki satış yeri tahsis edilebilir.

(5) Tahsis, belediye encümeni kararı ile yapılır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz