Bu yazımızda penceresine demir yaptırmak isteyen ev sahiplerinin apartman sakinlerinden izin alıp almayacağı konusunda bilgi vereceğiz. Apartman dairesinde yapılacak olan tadilatlar için diğer kat sakinlerinden izin alınması gerekmiyor. Daire sahibi kat maliklerinin ve yönetim planının izin verdiği tadilatları gerçekleştirebilir. Yapılacak olan tadilatlarda bir diğer önemli konu ise tadilat saatleridir.

Geç saatte tadilat çalışmalarına ara verilmesi gerekiyor. Mesai saatleri içerisinde tekrar tadilat çalışmalarının devam etmesi gerekiyor. Tadilat saatleri ise hafta içi 8.30-17.30 arasında, haftasonu ise 11.00-17.30 arasında gerçekleşmelidir. Bu saat dilimleri dışında yapılan çalışmalar, apartman sakinlerini rahatsız edebilir. Giriş katında oturan kat malikleri güvenlik için pencerelerine demir yaptırabilir.

Yapılan bu tarz tadilat işlemleri için apartman sakinlerinden izin alınması gerekmiyor. Ancak komşuluk hukuku çerçevesi kapsamında diğer kat maliklerine haber verilmesi doğru bir davranış olarak kabul görülüyor. Eğer yapılan demirden kaynaklı olarak, üst katta oturan kişi yerinin riskli olduğunu düşünürse, üst katın güvenliği tehlikeye girerse ve aynı zamanda bu durumu itiraz ederse sorun mahkeme kararı ile çözünebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz