Pergole Nedir?

Demir ya da ahşap gibi farklı malzemeler kullanılarak imal edilen, üstü yarı açık veyahut da tamamen açık bırakılan, altında kendisine ait olan oturma birimleri bulunan özel gölgelik alanlara pergole ismi verilmektedir.

Üzerine bitki sardırılmak istenen yapı elamanları ahşap ile bitkilerin daha uyumlu olmaları nedeniyle genelde ahşap pergole olarak tercih edilmektedir. Kamelya ile pergole arasındaki en büyük fark kamelyanın üzerinin kapalı olmasına rağmen pergolenin üzerinin yarı açık ya da tamamen açık olmasıdır. Bu da pergolenin daha havadar olmasını sağlamaktadır. Latince saçak anlamına gelen bir kelimeden türemiş olup İtalyanlarda gölgelik anlamına gelmektedir. Pergole için en büyük tercih sebebi ise ruhsat alma zorunluluğu bulunmaması oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz