Pey Akçesi Ne Demek?

 

Birçok kişi Pey akçesi nedir, Pey akçesi ne zaman verilir ve Pey akçesi geri ödenir mi gibi sorulara cevaplar aramaktadırlar.  Pek akçesi sözleşme yapılırken her iki tarafın bağlandığını simgeleyen birinin diğerine ödeme yaptığını belgeleyen bir süreç olarak bilinir.

Sözleşme yapılma aşamasında birinin diğerine ödeme yapmasını simgeleyen Pey Akçesi, kanıt olma görevini üstlenen bir süreçtir. Para olarak yapılır ya da herhangi bir taşınır mal ile yapılan bir süreçtir. Taraflar arasının sözleşme yaptığına kanıt olarak da düşünülebilir.

Kaparo Olarak Bilinir!

 

Halk arasında daha çok kaparo olarak bilinen ancak resmiyette Pey Akçesi olarak geçen bu konu bir cayma parası değildir. Kaparo ile arasındaki fark da burada belli oluyor. Kaparo alınır ama bir sözleşme söz konusu olmaz ise pey akçesi bir borsa olarak kabul görmez. Yani para alan kişiye kalır.

Ancak bu durum ülkemizde çok farklı işlemektedir. Pey akçesi ülkemizde parayı verene borç mahsubu olarak kalır. Mesela; diyelim ki bir ev sahibi dairesini kiraya verirken kiracı-ev sahibi arasında kira sözleşmesi yapılırken ev sahibine pey akçesi ödemesi gibi düşünülebilir. Bu ödeme ileride ev sahibinin kiradan düşmesi olarak biliniyor.

Eğer yapılan sözleşmeye istinaden pey akçesi ödemesi yapılmış ise her iki tarafın sözleşmeye aykırı bir durumla karşı karşıya kalmamasına rağmen sözleşmede belirtilen maddelere uyulmama durumunda pey akçesi yanmaz yani geri ödenir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz