Plakadan Trafik Ceza Sorgulama / Ödeme Nasıl Yapılır?

Araç sahiplerinin kendi araçlarına ait trafik cezası olup olmadığını öğrenmek için kullanabilecekleri yöntemlerden biride plakadan trafik cezası sorgulama yöntemidir. Günümüzde Gelir İdaresi Başkanlığı interneti aktif olarak kullanmayı sürdürmekte olup bu sayede vergi ve trafik cezalarının internet üzerinden ödenmesini ve sorgulamasını sağlamaktadır. Peki, plakadan trafik ceza sorgulama / ödeme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

İnternetten Trafik Cezası Sorgulama Öğrenme Nasıl Yapılır?

İnternet trafik cezası sorgulama işlemleri GİB internet sitesi üzerinden yapılabildiği gibi buna ek olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu kurumların internet sitesine giriş yaptıktan sonra arama bölümlerine trafik cezası sorgulama yazarak ilgili ekrana ulaşabilir, sizden istenen bilgileri girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirerek plakınıza ait olan bir trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak GİB tarafından sunulan SMS trafik cezası sorgulama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için cep telefonunu mesaj bölümüne TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazılarak oluşturulan mesajın 1189 numarasına gönderilmesi yeterlidir.

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

İnternetten trafik cezası ödeme işlemini gerçekleştirmek için ise kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki GİB internet sitesi üzerinden kredi kartı ile trafik cezası ödeme yöntemidir. Buna ek olarak bankaların internet şubesi ve cep telefonuna özel olarak geliştirilen mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanmanız da mümkündür.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz