Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ndeki Değişiklikler

Planlı alanlar İmar Yönetmeliği kapsamındaki değişiklikler ile bina oturum tabanı yüzde 40 oranında yüzde 60 oranına genişletiliyor. Eski uygulamada bin 200 metrekare alan üzerinde 40 taban oturumu ile 480 metrekare alanda bina yapılması mümkünken, yeni uygulama ile söz konusu alan 720 metrekare oluyor.

Stüdyo Dairelerdeki Düzenleme

Yönetmelik ile gelen yenilikler arasında stüdyo daireler de yer alıyor. Fiyatının uygun olması nedeni ile öğrencilerin ve yeni evli çiftlerin ilk tercihleri arasında yer alan 1+0 daireler, yeni konut projelerinde yer almayacak. Düzenleme ile, en küçük dairelerde oturma odası minimum 12, yatak odası 9, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet net 1.2 metrekare olacak. Bu durumda dairenin sahip olabileceği alan minimum 28,5 metrekare olacak.

Teraslar Ortak Kullanım Alanı Olacak

Yeni yönetmelik ile terasların ortak kullanım alanlarına dahil edileceğini belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Önceki uygulamada her katta, aileye özel kat bahçesi yapılabiliyordu. Yeni yönetmelikle ancak 2 katta bir kat bahçesi yapılabilecek. Ayrıca bu kat bahçeleri ortak alana dahil edilmiş olacak. Yeni yönetmelikle artık gerçek proje üretimi yapılmış olacak. Ortak alan kullanımlarının ferahlığına ve büyüklüğüne dikkat edilen bu projelerde daire üretiminde belli bir kalite kalibresi ve proje genelinde dikey yerine yatay ve çok daha geniş alana yayılan bir proje üretimi teşvik ediliyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz