Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Balkonlar Net Alana Girmesi 2017

/ 8 Kasım 2017 / 10 / yorumsuz
Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Balkonlar Net Alana Girmesi 2017

Danıştay tarafından verilen karara göre, 1 Mayıs 2014 tarihi itibariyle teslim edilen konutların net alan hesabına balkon ve teras benzeri en az bir cephesi açık olan alanlar dahil

Balkonlar Net Alan Hesabına Dahil Edilmeyecek
Danıştay tarafından verilen karara göre, 1 Mayıs 2014 tarihi itibariyle teslim edilen konutların net alan hesabına balkon ve teras benzeri en az bir cephesi açık olan alanlar dahil edilmeyecek.
Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Esas Alınacak
KDV Genel Uygulama Tebliği’nin net alan ile ilgili bölümünün iptal edilmesi ile esas olarak Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin esas alınmasına yönelik karar verildi. İnşaatlarda, 1 Mayıs 2014 tarihi itibariyle teslim edilen ya da teslim edilecek olan konutlarda; açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve katı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan alanlar, 150 metrekarelik net alan hesabına dahil edilmeyecek.
İnşaat Sektörünün Talebi Haklı Bulundu
Konutlardaki net alan hesaplamalarında iki ayrı tanım bulunması nedeni ile bir karışıklık söz konusuydu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesaplamalarda Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin esas alınmasını isterken, Maliye ise KDV Genel Uygulama Tebliği’nin esas alınmasını talep ediyordu. Danıştay, inşaat sektörünün talebini haklı bularak KDV Genel Uygulama Tebliği’nin konu ile ilgili bölümünü iptal ederek, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin esas alınması yönünde bir karar ardı. Bu karar ile KDV oranı ve KDV iadesine yönelik sıkıntıların önüne geçilmiş oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.