1 Ekim tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan yeni imar yönetmeliği, müteahhitlerin hareketlenmesine yol açtı. Müteahhitler, dikey ve stüdyo dairelerin de yer aldığı konut proje

Müteahhitler Hareketlendi
1 Ekim tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan yeni imar yönetmeliği, müteahhitlerin hareketlenmesine yol açtı. Müteahhitler, dikey ve stüdyo dairelerin de yer aldığı konut projeleri için ruhsat almaya uğraşıyor.
Belediyeler Yoğun
Müteahhitler, dikey ve stüdyo dairelerin bulunduğu konut projeleri için ruhsat almak için yoğun çaba sarf ediyor. 1 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yönetmelik ile stüdyo dairelerin üretimi son bulacak, kat yüksekliği sınırlanacak ve emsal harici alanlara yüzde 30 sınırlaması getirilecek. Bu sebeple elinde yüksek katlı ve 1+0 daire bulunan müteahhitler ruhsat çıkarmak adına belediyelere tam anlamı ile akın ediyor.
Başvurular Ekim’e Kadar Sonuçlanmalı
TGM Trend Gayrimenkul Yatırım Genel Müdürü Hakan Erilkun’un 2014 yılından önce yapı ruhsatı almak için işlemlerin başlanması ve başvuruların sonuçlanması gereken tarih ile ilgili açıklamaları,  “Belediyelerdeki ruhsat yoğunluğunun nedeni budur. 22 Mayıs 2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almak için işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ve sonra yapılan başvurular Ekim 2017’ye kadar sonuçlandırılmak zorunda. Örneğin, yeni düzenlemeye göre, İfraz (ayırma) suretiyle yola cephesi olmayan parsel oluşturulamaz, cephesi olmayan parsellere yapı ruhsatı düzenlenemez. Kanunun 18 inci maddesinin uygulanamadığı hallerde yola cephesi bulunan parsellerden herhangi biri ile tevhit edilmesi (birleştirilmesi) mecburidir. Fiili teşekkül sebebiyle yola cephesi sağlanamayan parsellere; komşu parsellerden süresiz geçiş hakkı alınmış ve bu konuda tapu kayıtlarına şerh konulmuş olmak kaydıyla yapı ruhsatı düzenlenebilir.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.