18.Maddede ilgili kanun karşımı

Planlı Kentleşme Nedir

Özel mülkiyetlerin yaşam alanlarına müdahale etmemesi ve halka açık alanlara dahil olmaması adına İmar Kanununun Arsa ve Arazi Düzenlemesine ilişkin 18.Maddede ilgili kanun karşımıza çıkıyor ve daha düzenli bir yapılanma adına neler yapılması gerektiği söyleniyor, dilerseniz bu maddeye hep birlikte göz atalım:

Hamur Yasası:

Henüz yapılaşmamış olan ve yaşam alanları içerisinde yer alan, düzensiz yapıların gerekli çalışmalar ile düzeltilerek mal sahibine takdim edilmesi olarak özetlenebilir. Daha sağlıklı bir kentleşme ve daha düzenli bir görünüm için bu yasanın denetimleri ve uygulama aşamasındaki çalışmalar devam ediyor. Planlama yapılacak saha detaylı bir şekilde inceleniyor ve hamur yapılarak tek bir parselmiş gibi görüntüleniyor, daha sonra ne gibi çalışmalar yapılabileceği hakkında beyin fırtınası yapılıyor.

Kamu hizmet alanları ve yollar ayrıldıktan sonra geriye kalan bölüm ele alınıyor ve sıfırdan parselleme işlemi yapılarak maliklere dağıtımı yapılıyor. Dağıtılan alanlarda belli oranda küçültme yapılabiliyor ve maliklerin buna itiraz etme gibi bir hakkı da bulunmuyor. Gerekli çalışmalarda %40 oranında bir küçülme meydana gelebilir ve bu oran maksimum orandır, daha fazlası mümkün değildir.

Planlı Kentleşme Şehre Ne Gibi Katkı Sağlar?

Çevre ve şehircilik bakanlığı, planlı kentleşme ile birlikte şehrin coğrafi değerinin üst seviyelere taşınacağını belirtiyor. Konum olarak belli bir değişiklik meydana gelmese de ülke genelinde göz dolduran bir şehir için atılacak en güzel adım olduğu belirtiliyor. Planlı kentleşme ile birlikte kamu alanları ve sit alanları da daha ulaşılabilir hale geliyor. Elbette bu düzenlemeler mülk sahipleri tarafından pek de hoş karşılanmayacaktır çünkü &40 oranında bir küçülme az değil ancak şehrin geneli için fazlasıyla olumlu bir çalışma olduğunu da bilmeniz gerekiyor. “

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz