Plansız Alanlara Bina Yapmak

 

İnşaat sektöründe yer alan yönetmelikler de yazan ve yazılan bu maddelere göre inşaat sektöründe plansız alanlara bina yapmaya uygun olup olmadığı anlaşılmaktadır. Yönetmelik de bu konuyla ilgili olarak belirlenen parsellerinin genişlikleri 20 metreden, parsel derinlikleri ise 30 metreden az olmamalı, bu sınırları koruyarak yapılan işlemler de ise binalar nasıl yapılmaktadır. Bugün ki yazımızda plansız alanlarda yapılacak olan binaların nasıl planlı hale dönüştürülmesi gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Binalar Nasıl İnşa Edilir?

 

Plansız alan olarak adlandırılan çevreler içerisine yapılacak olan binaların nasıl planlı bir hale gelmiş olduğunu merak ediyorsunuzdur. Yapılacak olan binaların, plansız alanları için yönetmelik de belli maddeler ile bu durumu açıklıyor. Plansız alanlar imar yönetmeliği tarafından açıklanan maddelere göre yapılacak çalışmalar ile elde edilecek parsellerin genişlikleri 20 metre, parsellerin derinlikleri ise 30 metreden daha aşağı olmaması için yasal düzenek haline getirilmiştir. Bina cephesinde yer alacak konutların ve işyerlerinin minimum 6m olup blok uygulamalarında ise 40m ile sınırlandırılmıştır. Yapılacak konutların kentsel çalışma alanlarında ki uygulamaların planlama kararlarıyla yapılması zorunlu olmak ile birlikte bu zorunluluk dışında yapılacak çalışmalar geçersiz sayılacağı yönetmelik ile bildirilmiştir.

Bahçe Mesafeleri

 

Plansız alanlar içerisine yapılacak olan inşaatlar için belirlenen sınırlandırmaları yönetmelik de yer alan maddelere göre sizlere açıklamıştık. Binaların inşaatı sırasında en önemli yerlerden bir tanesi olan bahçeler içinde belli başlı sınırlandırmalar bulunmaktadır. Bu sınırlandırmalar ise; ön ve yol kenarında bulunan bahçeler için yan bahçe mesafeleri minumum 5,00 m’dir. Mevcut teşekkülde yer alan mesafeler 5,00 m’den daha fazla ise teşekküle uyulması zorunludur. Yol kenarına bitişik olmayan cephelerde, çelik kagir ve benzeri yapılar içerisinde minumum 3,00 m diğer yapılarda bulunan bahçeler de ise minumum 5,00 m mesafe olması zorunlu hale getirilmiştir. Plansız alanlar içerisine yapılacak olan konutlarda bahçesiz yapımı için uygunluğun kontrol edilip edilmemesi için Belediye kontrolünde olacaktır. Blok uygulamalı inşaatlarda bloklarının uzunluğu 40 m’yi aşmayarak yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Arka bahçe ile bina arasında ki mesafe binanın kendi yüksekliğinden az olamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz