Türkiye’de ilk kez hayata gayrimenkul sertifikası uygulaması, Park Mavera 3 projesi ile karşımıza çıktı. Mart ayı sonunda taleplerin toplandığı ve 5 Nisan tarihi itibariyle de Bors

PMVR3 Gayrimenkul Sertifikası Haziran’ı 39 TL ile Kapattı
Türkiye’de ilk kez hayata gayrimenkul sertifikası uygulaması, Park Mavera 3 projesi ile karşımıza çıktı. Mart ayı sonunda taleplerin toplandığı ve 5 Nisan tarihi itibariyle de Borsa İstanbul’da PMVR3 kodu ile işleme tabi tutulan gayrimenkul sertifikası, Haziran ayını 39 TL ile kapattı.
İlk Kez Yükseliş
Park Mavera 3 projesinin borsada işlem gören kodu PMVR3 Haziran ayına 36 TL ile giriş yaptı. Gayrimenkul sertifikası, iki aylık süreç içerisinde ilk kez yükselişe geçmiş olup, Haziran ayını 39 TL ile kapattı. İlk ihracı 42,5 TL olan gayrimenkul sertifikası, henüz bu fiyatın üzerine çıkamadı. Projenin tamamlanıp sonuçlanması ile yükselişin meydana gelmesi beklenirken, yaşanan düşüşe sebep olarak konut satın alanların, sertifika yöntemini kullanarak yatırıma yönelmemesi gösteriliyor.

Sertifika ile Konut Sahibi Olma Süreci
Konut satışlarının başlamasından önce, her konut için gereken sertifika sayısı ayrı ayrı belirleniyor. Yani her konut için, “X numaralı daire için gereken sertifika sayısı 10 bin tanedir.” gibi belirlemeler yapılıyor. Ev sahibi olmak isteyenler, bu miktarı göz önünde bulundurarak, sahip olmak istedikleri konut için başvuruda bulunuyor ve sertifikaları topluyor. Birden fazla kişinin aynı konut için talepte bulunması halinde, başvuruda bulunma tarihleri göz önünde bulunduruluyor. Projenin bitiminde, belirlenmiş olan miktarda sertifika sahibi olan kişiler, tapu harcı ve KDV’yi ödeyerek konutu teslim alıyor.
Yeterli Sertifika Toplayamayanlar
Proje bitiminde, satın alınmak istenen konut için yeterli sertifikayı toplayamayan kişiler, topladıkları sertifika adedinin değerini alıyor. Bunun için, projede gayrimenkul sertifikası ile satış kapsamında olan konutlar açık artırma yolu ile satılıyor. Açık artırma sonucunda elde edilen gelir, yeterli sertifikayı toplayamayan kişilere ödeniyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.