Posta Kodu Nasıl Öğrenilir?

Postu kodu, bir evin adres standardını oluşturan bileşenlerin belli bir kısmını ya da hepsini tanımlayan, rakamdan ya da hem harf hem rakamdan oluşan işaretler olarak karşımıza çıkıyor. Peki, posta kodu nasıl öğrenilir?

Adresi Oluşturan Bileşenler

İl, ilçe, bucak, köy, mezra, belediye adı, mahalle adı, sabit tanıtım numarası, meydan, bulvar, cadde, sokak ile küme evlerin adı, site, blok, mevki adı, dış kapı numarası, iç kapı numarası ve posta kodu, bir evin adres standardını oluşturan bileşenler olarak karşımıza çıkıyor. Belirtilen bu maddeler arasında il, ilçe adı, dış kapı numarası ve posta kodu her adreste bulunması gerekenler arasında yer alıyor.

Posta Kodu Nasıl Öğrenilir?

Adresi oluşturan bileşenlerin belli bir kısmını ya da hepsini tanımlayacak şekilde olan, yalnızca rakamdan ya da hem harf hem de rakamdan olan işaretler olarak tanımlanıyor. Bir evin posta kodunu öğrenmek, posta kodu sorgulamasını yapabilmek için PTT’nin resmi internet sayfasından yardım alınabiliyor. Sayfaya giriş yapılmasının ardından doldurulması gereken il, ilçe ve mahalle/köy bilgileri giriliyor. Doldurulması istenen bilgiler belirtildikten sonra posta kodu öğrenilebiliyor. Ayrıca sorgulama işlemleri, posta kodu ile de yapılabiliyor. Posta kodu ile sorgulama yapılarak, kodun hangi il, ilçe ve mahalle/köye ait olduğu öğrenilebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz