Prefabrik Bina İçin Ruhsat İşlemleri

Prefabrik evler, satın almak isteyen kişilere beraberinde birçok avantaj da getiriyor. Fiyat yelpazesi geniş olan prefabrik ev, kişinin kriterlerine ve aradığı niteliklere göre seçenekler sunabiliyor. Peki, prefabrik evler için ruhsat işlemleri nasıl yapılıyor?

Prefabrik Evler

Prefabrik, kelime anlamı olarak parçaları önceden hazırlanıp, birleştirilerek oluşturmaya deniyor. Kelime dilimize İngilizceden geçmiş olup, aslı ‘prefabricate’ olup, anlamı da ‘parçaları önceden hazırlamak’ olarak biliniyor. Prefabrik evler, parçalarının montaj edileceği yerleri belirleyip, parçaları da fabrika da hazırlandıktan sonra planlandığı gibi birleştirilerek monte edilmesi ile oluşuyor.

Prefabrik Evler İçin Ruhsat İşlemleri

Prefabrik evler için ruhsat alma işlemleri, normal evlerden pek de farklı oluyor. Prefabrik evin ilgili olduğu belediyeye başvurularak yapılacak olan ruhsat işlemlerini, Mimar Özgül Yücel şu şekilde açıklıyor;

“Prefabrik binanın ruhsat aşamaları, normal binalara benziyor. Her bölgeye göre farklı belediye uygulaması olduğu gibi, bunlarla ilgili gereken evrakları öncelikle yaptıracak olan kişinin, ilgili belediyeye danışması gerekir. Daha sonra alacağı firmadan, mevcut projeleri ve hatta uzman firmalardan eğer alıyor ise statik hesap dosyası da dahil alarak, prefabrik binanın ruhsat işlemlerine başlanıyor. Ve basit bir temel betonu dökerek, ruhsat işlemlerini de tamamlayarak prefabrik binanın montajını hazır hale getiriliyor.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz