Prefabrik Ev İçin Gerekenler

Prefabrik evlerin hangi arsalara yapılabileceği, arsayı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, gerekli ruhsat işlemlerinin nasıl yapılacağı ve prefabrik evin maliyetinin ne kadar olduğu ile ilgili bir sorunuz varsa yazımıza göz atmalısınız.

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik, kelime anlamı olarak parçaları önceden hazırlanıp, birleştirilerek oluşturmaya deniyor. Kelime dilimize İngilizceden geçmiş olup, aslı ‘prefabricate’ olup, anlamı da ‘parçaları önceden hazırlamak’ olarak biliniyor.

Prefabrik evler, parçalarının montaj edileceği yerleri belirleyip, parçaları da fabrika da hazırlandıktan sonra planlandığı gibi birleştirilerek monte edilmesi ile oluşuyor.

Prefabrik Evler için Uygun Arsa

Prefabrik ev, imarlı arsalara yapılabiliyor. Yani arsayı satın almadan önce, ilgili belediyeden imar durumunu öğrenmek gerekiyor. Ve arsanın altyapı ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığını da öğrenmek gerekiyor.

Prefabrik Ev İçin Ruhsat İşlemleri

Prefabrik evler için ruhsat işlemleri bölgelere göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden ilgili belediyeye danışarak, ruhsat işlemleri hakkında bilgi almak gerekiyor. Sonrasında da evi yapacak olan firmadan statik hesap dosyası ile mevcut projeyi almak gerekiyor.

Yapı ruhsatı bir kez verildiği için, ruhsatın alındığı tarihten itibaren beş yıl içerisinde projenin tamamlanması gerekiyor. Beş yıllık sürenin sonrasında, süre uzatılabiliyor.

Prefabrik Ev Maliyeti

68 metrekarelik 2+1 prefabrik evin fiyatı 18 bin 500 TL. Bu rakam 155 metrekarelik prefabrik evlerde 55 bin TL ve 98 metrekare tek katlı evlerde 30 bin TL oluyor. Ayrıca prefabrik evler için konut kredisi veren bankalar da bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz