Prefabrik Evin Avantajları ve Dezavantajları

 

Prefabrik yapılar Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da tercih edenler için birçok avantajı bulunuyor. Satın alırken ya da yaptırırken kişinin karar vermekte zorlanması oldukça normal ve detaylıca düşünmek gerekiyor.

 

Prefabrik Evlerin Avantajları

 

 

– Prefabrik evlerin belki de en büyük avantajı yapımının pratik ve oldukça hızlı olmasıdır. Evin büyüklüğüne göre değişiklik gösteren prefabrik evin yapım süresi, temel betonunu atılıp yapıma hazır hale getirilmesinden sonra bir hafta ile on gün arasında kullanıma hazır hale gelmesi mümkün oluyor. Aylarca inşası sürebilen normal bir evle kıyaslandığı zaman tercih edilmesi daha olası oluyor.

– Normal bir ev inşa ettikten sonra, yapının bir bölümünü değiştirmek ya da ek kat çıkmak için yıkım işlemleri gerekiyor bu da hem daha uzun süreye hem de daha fazla masrafa yol açıyor. Oysa prefabrik evlerde parçaların fabrikalarda üretilmesi, kaynak ve monte işlemleri ile birbirine kenetlenmesi sayesinde parçaların değiştirilmesi, sökülüp başka yere monte edilmesi ve ek kat çıkılabilmesi çok daha kolay ve ucuz oluyor.

– Prefabrik evlerin nakledilebilmesi yani parçaların sökülüp başka bir yere monte edilebilmesi uzun ve zor bir süreçten geçse de mümkündür. Betonarme yapılarda ise bu mümkün değildir.

– Prefabrik eler çelik iskelet üzerine monte edilmesi sebebiyle depreme dayanıklı oluyor. Normal betonarme evlerin sallantılarda çatlaması, yıkılması mümkün iken prefabrik evler en fazla esniyor ya da kırılıyor.

– Prefabrik evler, betonarme yapılar ile kıyaslandığı zaman ısınma sorununda da kendini ön plana çıkartıyor. Betonarme yapılara göre prefabrik evlerde çok daha yeni ve kaliteli ısı yalıtım malzemeleri kullanılıyor ve böylece ısınma sorunu bulunmuyor.

 

Prefabrik Evlerin Dezavantajları

 

 

– Prefabrik evlerin, betonarme evlere kıyasla belki de en büyük dezavantajlarından birisi ömrünün daha kısa olmasıdır. Betonarme yapılar yüzlerce yıl boyunca kullanılabilir olsa da prefabrik evler elli yıl ile yetmiş yıl arası bir ömre sahiptir. Fakat elli yıl bile prefabrik evler için kötü bir ömür süresi değildir. Çünkü ömrünün sona ermesi durumunda yenisini yaptırmak, betonarme yapının tamir masrafları ile aynı fiyata mal olur.

– Prefabrik evlerin şiddetli rüzgarlara karşı dayanıklılığı betonarme yapılara kıyasla biraz daha güç oluyor. Prefabrik evler monteli parçalardan oluştuğu için rüzgar biraz daha zorlayabilir. Bu yüzden aşırı fırtına yaşanan bölgelerde prefabrik evlerin kullanılması tavsiye edilmiyor.

– Prefabrik evlerde yaşanan sıkıntıların arasında çatı akması ve yağmur alma gibi problemler yer alıyor. Bu sorunu aşmak için çatının tamamen monte edilmesi ve yalıtımının iyice yapılması yeterli olabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz