Prefabrik Evlerin Ömrü Ne Kadardır?

 

Özellikle de son yıllarda gittikçe daha fazla tercih edilen prefabrik evler ile ilgili olarak merak edilen konuların başında bu evlerin ömrü yer almaktadır. Aslında her prefabrik evde kullanılan malzemenin kalitesi aynı olmayacağı için standart bir ömürden bahsetmek mümkün değildir.

Kaliteli malzemeler kullanılan inşa edilen prefabrik evin ömrü daha uzun olurken malzemenin kalitesinin düştüğü evlerde ise kullanım ömrü de azalacaktır. Özellikle de taşıyıcı kolon olarak kabul edilen hafif çelik yapıların kalitesi çok önemlidir.

 

Prefabrik Evler Kaç Yıl Dayanır?

 

 

Zaten her prefabrik konut markası satışta satın alacağınız konutun ömrünü size bildirmekle yükümlüdür. Ortalama alındığında genelde bu konutlara 50 yıllık bir ömür biçildiği görülmektedir. Prefabrik konut duvarı üreticileri ise duvarların 100 senelik kullanım ömrü olduğunu açıklamaktadır.

Ancak konutun ömrünü uzatmak ya da kısaltmak söz konusu olabilmektedir. Betonarme binalarda yapılması gereken tüm bakımlar prefabrik konutlar içinde geçerlidir. Düzenli bakım yaptırmak ve konutun ihtiyaçlarını karşılamak kullanım ömrünü uzatabilecek en etkili yöntemlerdir.

 

Prefabrik Konutların Avantajları

 

 

Prefabrik konutun kullanıcıya sağladığı en büyük avantaj ekonomik fiyatlarıdır. Aynı metrekareye sahip daireler 150 bin liraya satılırken prefabrik konut fiyatları için bu seviye 45 bin lira civarındadır. Yani nerede ise bir prefabrik konut fiyatı aynı metrekareye sahip normal dairenin üçte biri kadardır. Prefabrik konutun alt yapısının satıcı firma tarafından üstlenilmesi durumunda fiyatlar biraz daha yükselmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz