Yaklaşan Seçim ve Ramazan Konut Satışlarını Düşürdü

Uzun süredir istikrarsız bir grafik çizen konut satış rakamları alınan erken seçim kararı ve yaklaşan Ramazan ayı nedeni ile daha da düşecek gibi görünüyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya konut satışları için beklenen yükselişin ancak Eylül ayı ile beraber yaşanabileceğini dile getirdi.

Sektörün Beklediği Teşvikler Bir An Önce Çıkarılmalı

İnşaat sektörü tarafından beklenen teşviklerin bir an önce çıkarılması gerektiğini belirten Maya özellikle de yabancıların konut alımını teşvik edecek yeni kararlar alınmasını istedi. Bunlar arasında ilk sırada ise Türkiye’den konut alan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi için uygulanan sınırın 1 milyon doların 300 bin dolar seviyesine çekilmesi olarak öne çıkıyor. Buna ek olarak konutbank sisteminin de bir an önce hayata geçirilmesi talep ediliyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldikçe Satışlar Düşüyor

Şu anda düşen konut fiyatları ev sahibi olmak isteyen kişilerin alım yönünde isteklerini arttırırken yükselen konut kredisi faiz oranları da aynı şekilde tüketicilerin konut alımı için beklemelerine neden oluyor. Son 9 yılın en yüksek konut kredisi faiz oranları ile karşı karşıya olan vatandaşlar bu nedenle kredi kullanmak istemiyorlar ve kredi faiz oranlarının düşmesini beklemeyi tercih ediyor. Bu tercihte konut satışlarının büyük bir hızla düşmesine neden oluyor. İpotekli konut satış rakamları yükselmeye başladığı anda sektördeki satış rakamları da yukarı yönlü çıkışa geçecek gibi görünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz